LT-2581-144-012
Mfr.Part #
LT-2581-144-012
Ingress Protection :
Package :
Bulk
Electrical Life :
25,000 Cycles
Features :
Operating Temperature :
0°C ~ 85°C
Factory Lead Time :
4 Weeks
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
28 V
Switch Function :
Mom-Off-Mom
Mounting Type :
Panel Mount
Product Status :
Active
Termination Style :
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 12.70mm Dia
Illumination Voltage (Nominal) :
12 VAC/DC
Actuator Type :
Paddle
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Actuator Length :
15.88mm
Reach Compliance Code :
Compliant
Illumination :
Illuminated
Series :
LT
Current Rating (Amps) :
15A (AC/DC)