LT-2573-131-024
Mfr.Part #
LT-2573-131-024
Current Rating (Amps) :
15A (AC/DC)
Electrical Life :
25,000 Cycles
Package :
Bulk
Mounting Type :
Panel Mount
Packaging :
Bulk
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 12.70mm Dia
Termination Style :
Quick Connect - 0.187 (4.7mm)
Radiation Hardening :
No
Circuit :
DPDT
Product Status :
Active
Illumination Type, Color :
Incandescent, Green/Red
Mechanical Life :
100 kcycles
Bushing Thread :
Switch Function :
On-Off-Mom
Actuator Length :
15.88mm
Series :
LT
Voltage Rating - AC :
125 V
Min Operating Temperature :
0 °C
Actuator Material :
Ingress Protection :
Features :
Illumination Voltage (Nominal) :
24 VAC/DC
Termination :
Quick Connect
Operating Temperature :
0°C ~ 85°C
Max Operating Temperature :
85 °C
RoHS :
Compliant
Illumination :
Illuminated
Throw Configuration :
DPDT
Actuator Type :
Paddle
Max Voltage Rating (AC) :
250 V
Voltage Rating - DC :
28 V