LT-2564-141-012
Mfr.Part #
LT-2564-141-012
Termination Style :
Screw Terminal
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Circuit :
DPDT
Factory Lead Time :
4 Weeks
Features :
Illumination Type, Color :
Incandescent, Blue/Red
Series :
LT
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
0°C ~ 85°C
Illuminated
Package :
Bulk
Actuator Length :
15.88mm
Current Rating (Amps) :
15A (AC/DC)
Voltage Rating - AC :
125 V
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 12.70mm Dia
Illumination Voltage (Nominal) :
12 VAC/DC
Voltage Rating - DC :
28 V