LT-2563-701-012
Mfr.Part #
LT-2563-701-012
Current Rating (Amps) :
15A (AC/DC)
Illumination Voltage (Nominal) :
12 VAC/DC
Actuator Length :
18.16mm
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 12.70mm Dia
Mounting Type :
Panel Mount
Illumination Type, Color :
Incandescent, Red
Actuator Type :
Standard Round
Electrical Life :
50,000 Cycles
Operating Temperature :
0°C ~ 85°C
Voltage Rating - DC :
28 V
Ingress Protection :
Termination Style :
Quick Connect - 0.187 (4.7mm)
Bushing Thread :
Voltage Rating - AC :
125 V