LT-2561-143-012
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LT-2561-143-012
Manufacturer
Carling Technologies
Description
SWITCH TOGGLE
Manufacturer :
Carling Technologies
Product Category :
Actuator :
TOGGLE
Subcategory :
Switches
Actuator Length :
18.16 mm
RoHS :
Details
Product Type :
Toggle Switches
Illumination :
Illuminated
Features :
Reach Compliance Code :
Compliant
Product Category :
Toggle Switches
Current Rating :
10 A, 15 A
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Current Rating (Amps) :
15A (AC/DC)
Lamp Type :
Incandescent
Series :
LT
Ingress Protection :
Voltage Rating - DC :
28 V
Bushing Thread :
Termination Style :
Quick Connect
Product Status :
Active
Brand :
Actuator Type :
Paddle
Actuator Style :
Paddle
Mounting Style :
Panel Mount
Mounting Type :
Bushing
Package :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Illumination Color :
Multiple
Electrical Life :
50,000 Cycles
Minimum Operating Temperature :
0 C
Illumination Type, Color :
Incandescent, Blue/Green
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 12.70mm Dia
Actuator Material :
Factory Lead Time :
4 Weeks
Illumination Voltage (Nominal) :
12 VAC/DC
Switch Function :
ON - OFF - ON
Contact Form :
DPDT
Circuit :
DPDT
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Operating Temperature :
0°C ~ 85°C
Voltage Rating - AC :
125 V