LT-2561-133-012
Mfr.Part #
LT-2561-133-012
Ingress Protection :
Subcategory :
Switches
Product Category :
Toggle Switches
Contact Form :
DPDT
Minimum Operating Temperature :
0 C
Lamp Type :
Incandescent
Termination Style :
Quick Connect
Actuator Type :
Paddle
Bulk
Features :
Current Rating (Amps) :
15A (AC/DC)
Mounting Type :
Bushing
Product Type :
Toggle Switches
Voltage Rating - AC :
125 V
Illumination Voltage (Nominal) :
12 VAC/DC
Series :
LT
Brand :
Operating Temperature :
0°C ~ 85°C
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Actuator Material :
Mounting Style :
Panel Mount
Current Rating :
10 A, 15 A
Actuator Style :
Paddle
Circuit :
DPDT
RoHS :
Details
Actuator Length :
18.16 mm
Actuator :
TOGGLE
Illumination Type, Color :
Incandescent, Green
Voltage Rating - DC :
28 V
Illumination Color :
Clear, Green
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 12.70mm Dia