LT-2561-123-012
Mfr.Part #
LT-2561-123-012
Actuator Length :
15.88mm
Voltage Rating - AC :
125 V
Termination Style :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Voltage Rating - DC :
28 V
Actuator Material :
Features :
Illumination Voltage (Nominal) :
12 VAC/DC
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Illumination Type, Color :
Incandescent, Amber/Green
ECCN Code :
EAR99
Current Rating (Amps) :
15A (AC/DC)
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 12.70mm Dia
Panel Mount
Reach Compliance Code :
Compliant
Actuator Type :
Paddle
Operating Temperature :
0°C ~ 85°C