LT-2560-713-024
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LT-2560-713-024
Manufacturer
Carling Technologies
Description
SWITCH TOGGLE
Manufacturer :
Carling Technologies
Product Category :
ECCN Code :
EAR99
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 12.70mm Dia
Reach Compliance Code :
Compliant
Electrical Life :
50,000 Cycles
Product Status :
Active
Illumination :
Illuminated
Package :
Bulk
Mounting Type :
Panel Mount
Switch Function :
On-Off-On
Actuator Type :
Standard Round
Bushing Thread :
Actuator Material :
Actuator Length :
18.16mm
Voltage Rating - DC :
28 V
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Voltage Rating - AC :
125 V
Ingress Protection :
Operating Temperature :
0°C ~ 85°C
Termination Style :
Solder Lug
Current Rating (Amps) :
15A (AC/DC)
Illumination Type, Color :
Incandescent, Green/Red
Factory Lead Time :
4 Weeks
Series :
LT
Circuit :
DPDT
Illumination Voltage (Nominal) :
24 VAC/DC