LT-2544-621-012
Mfr.Part #
LT-2544-621-012
Switch Function :
On-On
ECCN Code :
EAR99
Actuator Length :
18.16mm
Reach Compliance Code :
Compliant
Operating Temperature :
0°C ~ 85°C
Voltage Rating - AC :
125 V
Electrical Life :
50,000 Cycles
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 12.70mm Dia
Voltage Rating - DC :
28 V
Illumination Voltage (Nominal) :
12 VAC/DC
Termination Style :
Screw Terminal
Mounting Type :
Panel Mount
Circuit :
DPDT
Current Rating (Amps) :
15A (AC/DC)