LT-2544-111-012
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LT-2544-111-012
Manufacturer
Carling Technologies
Description
SWITCH TOGGLE
Manufacturer :
Carling Technologies
Product Category :
Mounting Type :
Panel Mount
Series :
LT
Package :
Bulk
Electrical Life :
50,000 Cycles
Circuit :
DPDT
Actuator Material :
Features :
Product Status :
Active
Operating Temperature :
0°C ~ 85°C
Switch Function :
On-On
Current Rating (Amps) :
15A (AC/DC)
Actuator Type :
Paddle
Bushing Thread :
Voltage Rating - AC :
125 V
ECCN Code :
EAR99
Ingress Protection :
Reach Compliance Code :
Compliant
Illumination Type, Color :
Incandescent, Red
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 12.70mm Dia
Illumination :
Illuminated
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Termination Style :
Screw Terminal
Voltage Rating - DC :
28 V
Actuator Length :
15.88mm
Illumination Voltage (Nominal) :
12 VAC/DC