LT-2514-640-012
Mfr.Part #
LT-2514-640-012
Features :
Max Voltage Rating (DC) :
28 V
Packaging :
Bulk
Illumination Voltage (Nominal) :
12 VAC/DC
Product Category :
Toggle Switches
Operating Temperature :
0°C ~ 85°C
Throw Configuration :
DPST
Termination :
Quick Connect
Bushing Thread :
Max Operating Temperature :
85 °C
Max Voltage Rating (AC) :
250 V
Minimum Operating Temperature :
0 C
RoHS :
Compliant
Series :
LT
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Mount :
Panel
Min Operating Temperature :
0 °C
Brand :
Contact Form :
DPST
Actuator Style :
Snapkap
Switch Function :
ON - NONE - OFF
Current Rating :
10 A, 15 A
Package :
Bulk
Actuator :
TOGGLE
Circuit :
Voltage Rating - DC :
28 V
Radiation Hardening :
No
Lamp Type :
Incandescent
Illumination Color :
Blue
Actuator Material :
Polycarbonate (PC)
Illumination Type, Color :
Incandescent, Blue
Actuator Type :
Standard Round
Product Type :
Toggle Switches
Current Rating (Amps) :
15A (AC/DC)
Mounting Type :
Bushing
Mechanical Life :
100 kcycles
Termination Style :
Screw
Subcategory :
Switches
Voltage Rating - AC :
125 V
Electrical Life :
50,000 Cycles
Mounting Style :
Panel Mount
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 12.70mm Dia
Actuator Length :
15.87 mm