LT-2511-640-250
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LT-2511-640-250
Manufacturer
Carling Technologies
Description
SWITCH TOGGLE
Manufacturer :
Carling Technologies
Product Category :
Voltage Rating - AC :
125 V
Product Status :
Active
Package :
Bulk
Actuator Material :
Current Rating (Amps) :
15A (AC/DC)
Actuator Length :
18.16mm
Illumination :
Illuminated
Switch Function :
On-Off
Bushing Thread :
Actuator Type :
Standard Round
Circuit :
DPST
Features :
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 12.70mm Dia
Electrical Life :
50,000 Cycles
Mounting Type :
Panel Mount
Illumination Type, Color :
Neon, Blue
Series :
LT
Ingress Protection :
Voltage Rating - DC :
28 V
Illumination Voltage (Nominal) :
250 VAC
Operating Temperature :
0°C ~ 85°C
Termination Style :
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)