LT-2511-135-012
Mfr.Part #
LT-2511-135-012
DPST
Max Voltage Rating (AC) :
250 V
Factory Lead Time :
4 Weeks
Reach Compliance Code :
Compliant
Max Voltage Rating (DC) :
28 V
Mount :
Panel
Radiation Hardening :
No
Max Operating Temperature :
85 °C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 12.70mm Dia
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Voltage Rating - AC :
125 V
Illumination Voltage (Nominal) :
12 VAC/DC
Termination Style :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Voltage Rating - DC :
28 V
Min Operating Temperature :
0 °C
Termination :
Quick Connect
Mechanical Life :
100 kcycles
Actuator Length :
15.88mm
Switch Function :
On-Off
Operating Temperature :
0°C ~ 85°C
50,000 Cycles
RoHS :
Compliant
Throw Configuration :
LT
Packaging :
Bulk
Actuator Type :
Paddle
Product Status :
Active
ECCN Code :
EAR99
Package :
Bulk
Current Rating (Amps) :
15A (AC/DC)