LT-2511-130-250
Mfr.Part #
LT-2511-130-250
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 12.70mm Dia
Current Rating (Amps) :
15A (AC/DC)
Termination Style :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Operating Temperature :
0°C ~ 85°C
Actuator Type :
Paddle
Voltage Rating - AC :
125 V
Illumination Voltage (Nominal) :
250 VAC
Switch Function :
On-Off
Voltage Rating - DC :
28 V
Features :
Illumination Type, Color :
Neon, Green
Package :
Bulk
Electrical Life :
50,000 Cycles
Bushing Thread :
Actuator Length :
15.88mm