LT-2511-120-250
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LT-2511-120-250
Manufacturer
Carling Technologies
Description
SWITCH TOGGLE
Manufacturer :
Carling Technologies
Product Category :
Product Category :
Toggle Switches
Lamp Type :
Neon
Illumination Type, Color :
Neon, Amber
Illumination Color :
Amber
Contact Form :
DPST
Current Rating (Amps) :
15A (AC/DC)
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Minimum Operating Temperature :
0 C
Operating Temperature :
0°C ~ 85°C
Actuator Type :
Paddle
Termination Style :
Quick Connect
Product Status :
Active
Series :
LT
Features :
Actuator Length :
18.16 mm
Circuit :
DPST
Product Type :
Toggle Switches
Ingress Protection :
Electrical Life :
50,000 Cycles
Mounting Type :
Bushing
Current Rating :
10 A, 15 A
Voltage Rating - AC :
125 V
Actuator Style :
Paddle
Illumination Voltage (Nominal) :
250 VAC
Mounting Style :
Panel Mount
Bushing Thread :
Illumination :
Illuminated
Actuator :
TOGGLE
Actuator Material :
Voltage Rating - DC :
28 V
Brand :
Switch Function :
ON - NONE - OFF
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 12.70mm Dia