LT-1585-601-250
Mfr.Part #
LT-1585-601-250
Manufacturer
Carling Technologies
Description
SWITCH TOGGLE
Manufacturer :
Carling Technologies
Product Category :
Voltage Rating - DC :
28 V
Bushing Thread :
Product Status :
Active
Actuator Type :
Standard Round
Features :
Switch Function :
Mom-Off-Mom
Termination Style :
Wire Leads
Package :
Bulk
Mounting Type :
Panel Mount
Current Rating (Amps) :
15A (AC/DC)
Voltage Rating - AC :
125 V
Series :
LT
Actuator Material :
Illumination :
Illuminated
Operating Temperature :
0°C ~ 85°C
Illumination Type, Color :
Neon, Red
Illumination Voltage (Nominal) :
250 VAC
Electrical Life :
25,000 Cycles
Circuit :
SPDT
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 12.70mm Dia
Actuator Length :
18.16mm