LT-1584-633-012
Mfr.Part #
LT-1584-633-012
Manufacturer
Carling Technologies
Description
SWITCH TOGGLE
Manufacturer :
Carling Technologies
Product Category :
Circuit :
SPDT
Bushing Thread :
Mounting Type :
Panel Mount
Product Status :
Active
Package :
Bulk
Illumination Type, Color :
Incandescent, Green
Illumination :
Illuminated
Features :
Operating Temperature :
0°C ~ 85°C
Switch Function :
Mom-Off-Mom
Voltage Rating - AC :
125 V
Actuator Material :
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 12.70mm Dia
Ingress Protection :
Illumination Voltage (Nominal) :
12 VAC/DC
Actuator Type :
Standard Round
Series :
LT
Actuator Length :
18.16mm
Voltage Rating - DC :
28 V
Termination Style :
Screw Terminal
Current Rating (Amps) :
15A (AC/DC)