LT-1581-531-024
Mfr.Part #
LT-1581-531-024
Manufacturer
Carling Technologies
Description
SWITCH TOGGLE
Manufacturer :
Carling Technologies
Product Category :
Features :
Max Voltage Rating (AC) :
250 V
Illumination Voltage (Nominal) :
24 VAC/DC
Actuator Length :
18.16mm
RoHS :
Compliant
Switch Function :
Mom-Off-Mom
Current Rating (Amps) :
15A (AC/DC)
Illumination Type, Color :
Incandescent, Green/Red
Mounting Type :
Panel Mount
Operating Temperature :
0°C ~ 85°C
Actuator Type :
Standard Round
Max Operating Temperature :
85 °C
Electrical Life :
25,000 Cycles
Package :
Bulk
Illumination :
Illuminated
Ingress Protection :
Termination :
Quick Connect
Circuit :
SPDT
Packaging :
Bulk
Min Operating Temperature :
0 °C
Throw Configuration :
SPDT
Radiation Hardening :
No
Actuator Material :
Voltage Rating - AC :
125 V
Series :
LT
Voltage Rating - DC :
28 V
Bushing Thread :
Termination Style :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Max Voltage Rating (DC) :
28 V
Product Status :
Active
Mount :
Panel
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 12.70mm Dia