LT-1571-604-012
Mfr.Part #
LT-1571-604-012
Manufacturer
Carling Technologies
Description
SWITCH TOGGLE
Manufacturer :
Carling Technologies
Product Category :
Product Status :
Active
Ingress Protection :
Illumination Voltage (Nominal) :
12 VAC/DC
Bushing Thread :
Actuator Material :
Actuator Length :
18.16mm
Mounting Type :
Panel Mount
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 12.70mm Dia
Voltage Rating - DC :
28 V
Illumination :
Illuminated
Illumination Type, Color :
Features :
Voltage Rating - AC :
125 V
Series :
LT
Package :
Bulk
Termination Style :
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Actuator Type :
Standard Round
Operating Temperature :
0°C ~ 85°C
Electrical Life :
25,000 Cycles
Circuit :
SPDT
Switch Function :
On-Off-Mom
Current Rating (Amps) :
15A (AC/DC)