LT-1564-131-012
Mfr.Part #
LT-1564-131-012
Termination Style :
Screw Terminal
Mounting Type :
Panel Mount
Termination :
Quick Connect
Voltage Rating - AC :
125 V
Operating Temperature :
0°C ~ 85°C
Features :
Min Operating Temperature :
0 °C
Current Rating (Amps) :
15A (AC/DC)
Bushing Thread :
Max Voltage Rating (AC) :
250 V
Electrical Life :
50,000 Cycles
Packaging :
Bulk
Max Operating Temperature :
85 °C
Voltage Rating - DC :
28 V
RoHS :
Compliant
Actuator Material :
Max Voltage Rating (DC) :
28 V
Mechanical Life :
100 kcycles
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 12.70mm Dia
Illumination Type, Color :
Incandescent, Green/Red
Throw Configuration :
SPDT
Actuator Length :
15.88mm
Radiation Hardening :
No
Mount :
Panel
Illumination Voltage (Nominal) :
12 VAC/DC