LT-1561-403-012
Mfr.Part #
LT-1561-403-012
Voltage Rating - AC :
125 V
Illumination Type, Color :
Incandescent, Green
Operating Temperature :
0°C ~ 85°C
Features :
Circuit :
SPDT
Illumination Voltage (Nominal) :
12 VAC/DC
Actuator Length :
15.88mm
Actuator Material :
Current Rating (Amps) :
15A (AC/DC)
Voltage Rating - DC :
28 V
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 12.70mm Dia
Termination Style :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)