LT-1561-144-012
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LT-1561-144-012
Manufacturer
Carling Technologies
Description
SWITCH TOGGLE
Manufacturer :
Carling Technologies
Product Category :
Product Status :
Active
Illumination :
Illuminated
Radiation Hardening :
No
Mount :
Panel
Current Rating (Amps) :
15A (AC/DC)
Switch Function :
On-Off-On
Package :
Bulk
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Voltage Rating - DC :
28 V
Illumination Type, Color :
Incandescent, Blue
Operating Temperature :
0°C ~ 85°C
ECCN Code :
EAR99
Termination :
Quick Connect
Series :
LT
Mechanical Life :
100 kcycles
Illumination Voltage (Nominal) :
12 VAC/DC
Voltage Rating - AC :
125 V
Min Operating Temperature :
0 °C
Mounting Type :
Panel Mount
Ingress Protection :
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 12.70mm Dia
Max Voltage Rating (AC) :
250 V
Bushing Thread :
Packaging :
Bulk
Max Voltage Rating (DC) :
28 V
RoHS :
Compliant
Electrical Life :
50,000 Cycles
Actuator Material :
Throw Configuration :
SPDT
Actuator Type :
Paddle
Actuator Length :
15.88mm
Reach Compliance Code :
Compliant
Circuit :
SPDT
Features :
Max Operating Temperature :
85 °C
Termination Style :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)