LT-1551-511-012
Mfr.Part #
LT-1551-511-012
Manufacturer
Carling Technologies
Description
SWITCH TOGGLE
Manufacturer :
Carling Technologies
Product Category :
Illumination Type, Color :
Incandescent, Red
Actuator Length :
18.16mm
Package :
Bulk
Bushing Thread :
Circuit :
SPDT
Product Status :
Active
Current Rating (Amps) :
15A (AC/DC)
Switch Function :
On-Mom
Features :
Illumination :
Illuminated
Ingress Protection :
Electrical Life :
25,000 Cycles
Actuator Material :
Mounting Type :
Panel Mount
Actuator Type :
Standard Round
Voltage Rating - AC :
125 V
Operating Temperature :
0°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 12.70mm Dia
Series :
LT
Voltage Rating - DC :
28 V
Termination Style :
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Illumination Voltage (Nominal) :
12 VAC/DC