LT-1550-601-012
Mfr.Part #
LT-1550-601-012
Manufacturer
Carling Technologies
Description
SWITCH TOGGLE
Manufacturer :
Carling Technologies
Product Category :
Voltage Rating - AC :
125 V
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 12.70mm Dia
Operating Temperature :
0°C ~ 85°C
Reach Compliance Code :
Compliant
Product Status :
Active
Package :
Bulk
Actuator Material :
Illumination :
Illuminated
Switch Function :
On-Mom
Mounting Type :
Panel Mount
Voltage Rating - DC :
28 V
Current Rating (Amps) :
15A (AC/DC)
Factory Lead Time :
4 Weeks
Electrical Life :
25,000 Cycles
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Circuit :
SPDT
Termination Style :
Solder Lug
Illumination Type, Color :
Incandescent, Red
Features :
Actuator Type :
Standard Round
Ingress Protection :
Series :
LT
Bushing Thread :
Actuator Length :
18.16mm
Illumination Voltage (Nominal) :
12 VAC/DC