LT-1540-714-012
Mfr.Part #
LT-1540-714-012
Manufacturer
Carling Technologies
Description
SWITCH TOGGLE
Manufacturer :
Carling Technologies
Product Category :
Termination Style :
Solder Lug
Illumination Type, Color :
Incandescent, Blue/Red
Reach Compliance Code :
Compliant
Switch Function :
On-On
Actuator Length :
18.16mm
Ingress Protection :
Electrical Life :
50,000 Cycles
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Actuator Material :
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 12.70mm Dia
Illumination :
Illuminated
Features :
Illumination Voltage (Nominal) :
12 VAC/DC
Bushing Thread :
Voltage Rating - DC :
28 V
Product Status :
Active
Operating Temperature :
0°C ~ 85°C
Actuator Type :
Standard Round
Factory Lead Time :
4 Weeks
Voltage Rating - AC :
125 V
Package :
Bulk
Mounting Type :
Panel Mount
Series :
LT
ECCN Code :
EAR99
Current Rating (Amps) :
15A (AC/DC)