LT-1534-610-012
Mfr.Part #
LT-1534-610-012
Switch Function :
Off-Mom
Voltage Rating - AC :
125 V
RoHS :
Details
Illumination Voltage (Nominal) :
12 VAC/DC
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 12.70mm Dia
Termination Style :
Screw Terminal
Subcategory :
Switches
Panel Mount
Series :
LT
Product Type :
Toggle Switches
Ingress Protection :
Current Rating (Amps) :
15A (AC/DC)
Voltage Rating - DC :
28 V
Product Category :
Toggle Switches
Electrical Life :
25,000 Cycles
Package :
Bulk
Actuator Material :
Bushing Thread :
Illumination Type, Color :
Incandescent, Red
Brand :
Actuator Length :
18.16mm
Features :
Operating Temperature :
0°C ~ 85°C