LT-1531-733-012
Mfr.Part #
LT-1531-733-012
Operating Temperature :
0°C ~ 85°C
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
28 V
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 12.70mm Dia
Current Rating (Amps) :
15A (AC/DC)
Illumination Type, Color :
Incandescent, Green
Switch Function :
Off-Mom
Illumination :
Illuminated
Features :
Actuator Type :
Standard Round
Termination Style :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Illumination Voltage (Nominal) :
12 VAC/DC
Actuator Length :
18.16mm