LT-1531-715-012
Mfr.Part #
LT-1531-715-012
Product Category :
Actuator Material :
Actuator Style :
Snapkap
Mechanical Life :
100 kcycles
Illumination Type, Color :
Incandescent, Red
Max Operating Temperature :
85 °C
Max Voltage Rating (AC) :
250 V
Brand :
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Actuator :
TOGGLE
Current Rating (Amps) :
15A (AC/DC)
Ingress Protection :
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Subcategory :
Switches
Voltage Rating - AC :
125 V
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
0°C ~ 85°C
Illumination Color :
Clear, Red
Actuator Type :
Standard Round
Packaging :
Bulk
Reach Compliance Code :
Compliant
Illumination Voltage (Nominal) :
12 VAC/DC
Contact Form :
SPST
Series :
LT
Max Voltage Rating (DC) :
28 V
Termination :
Quick Connect
Product Type :
Toggle Switches
Actuator Length :
18.16 mm
Throw Configuration :
SPST
Mounting Style :
Panel Mount
Mounting Type :
Bushing
RoHS :
Compliant
Product Status :
Active
Electrical Life :
25,000 Cycles
Voltage Rating - DC :
28 V
Mount :
Panel
Bushing Thread :
Termination Style :
Quick Connect
Illumination :
Illuminated
Circuit :
SPST-NO
Features :
Switch Function :
(ON) - NONE - OFF
Product Category :
Toggle Switches
Factory Lead Time :
4 Weeks
Minimum Operating Temperature :
0 C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 12.70mm Dia
Package :
Bulk
Min Operating Temperature :
0 °C
Lamp Type :
Incandescent
Current Rating :
10 A, 15 A