LT-1531-631-012
Mfr.Part #
LT-1531-631-012
25,000 Cycles
Factory Lead Time :
4 Weeks
Product Type :
Toggle Switches
Termination Style :
Quick Connect
Actuator Length :
18.16 mm
Illumination Type, Color :
Incandescent, Green/Red
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 12.70mm Dia
Current Rating :
10 A, 15 A
RoHS :
Details
Ingress Protection :
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Mounting Style :
Panel Mount
Mounting Type :
Bushing
Minimum Operating Temperature :
0 C
Voltage Rating - AC :
125 V
Brand :
Current Rating (Amps) :
15A (AC/DC)
Circuit :
SPST-NO
Actuator :
TOGGLE
Package :
Bulk
Subcategory :
Switches
Illumination Color :
Multiple
Bushing Thread :
Actuator Material :
SATIN CHROME
Series :
LT
Actuator Style :
Snapkap
Voltage Rating - DC :
28 V
Product Category :
Toggle Switches
Operating Temperature :
0°C ~ 85°C
Contact Form :
SPST
Reach Compliance Code :
Compliant
Illumination Voltage (Nominal) :
12 VAC/DC