LT-1531-603-012
Mfr.Part #
LT-1531-603-012
Switch Function :
Off-Mom
Illumination Voltage (Nominal) :
12 VAC/DC
Illumination Type, Color :
Incandescent, Green
Circuit :
SPST-NO
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 12.70mm Dia
Electrical Life :
25,000 Cycles
Operating Temperature :
0°C ~ 85°C
Actuator Length :
18.16mm
Voltage Rating - AC :
125 V
Current Rating (Amps) :
15A (AC/DC)
Voltage Rating - DC :
28 V
Termination Style :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)