LT-1530-610-012
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LT-1530-610-012
Manufacturer
Carling Technologies
Description
SWITCH TOGGLE
Manufacturer :
Carling Technologies
Product Category :
Series :
LT
Switch Function :
Off-Mom
Voltage Rating - DC :
28 V
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 12.70mm Dia
Min Operating Temperature :
0 °C
Termination :
Solder
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Illumination :
Illuminated
Circuit :
SPST-NO
Mounting Type :
Panel Mount
Max Voltage Rating (AC) :
250 V
Ingress Protection :
Illumination Voltage (Nominal) :
12 VAC/DC
ECCN Code :
EAR99
Current Rating (Amps) :
15A (AC/DC)
Features :
Radiation Hardening :
No
Throw Configuration :
SPST
Max Operating Temperature :
85 °C
Reach Compliance Code :
Compliant
Actuator Material :
Max Voltage Rating (DC) :
28 V
Illumination Type, Color :
Incandescent, Red
Packaging :
Bulk
Voltage Rating - AC :
125 V
RoHS :
Compliant
Bushing Thread :
Operating Temperature :
0°C ~ 85°C
Factory Lead Time :
4 Weeks
Product Status :
Active
Termination Style :
Solder Lug
Actuator Type :
Standard Round
Mechanical Life :
100 kcycles
Package :
Bulk
Mount :
Panel
Actuator Length :
18.16mm