LT-1530-110-018
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LT-1530-110-018
Manufacturer
Carling Technologies
Description
SWITCH TOGGLE
Manufacturer :
Carling Technologies
Product Category :
Series :
LT
Actuator Type :
Paddle
Circuit :
SPST-NO
Product Status :
Active
Actuator Length :
15.88mm
Illumination :
Illuminated
Actuator Material :
Reach Compliance Code :
Unknown
Voltage Rating - AC :
125 V
Switch Function :
Off-Mom
Package :
Bulk
Illumination Voltage (Nominal) :
18 VAC/DC
Operating Temperature :
0°C ~ 85°C
Bushing Thread :
Current Rating (Amps) :
15A (AC/DC)
Illumination Type, Color :
Incandescent, Red
Ingress Protection :
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 12.70mm Dia
Features :
Mounting Type :
Panel Mount
Termination Style :
Solder Lug
Electrical Life :
25,000 Cycles
Voltage Rating - DC :
28 V