LT-1524-610-012
Mfr.Part #
LT-1524-610-012
Manufacturer
Carling Technologies
Description
SWITCH TOGGLE
Manufacturer :
Carling Technologies
Product Category :
Operating Temperature :
0°C ~ 85°C
Voltage Rating - AC :
125 V
Reach Compliance Code :
Compliant
Electrical Life :
25,000 Cycles
Actuator Type :
Standard Round
Illumination Type, Color :
Incandescent, Red
Package :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Product Status :
Active
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Voltage Rating - DC :
28 V
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 12.70mm Dia
Termination Style :
Screw Terminal
Circuit :
SPST-NC
Illumination Voltage (Nominal) :
12 VAC/DC
Current Rating (Amps) :
15A (AC/DC)
Actuator Material :
Factory Lead Time :
4 Weeks
Series :
LT
Bushing Thread :
Mounting Type :
Panel Mount
Ingress Protection :
Switch Function :
On-Mom
Actuator Length :
18.16mm