LT-1515-631-125
Mfr.Part #
LT-1515-631-125
Voltage Rating - DC :
28 V
Ingress Protection :
Switch Function :
On-Off
Illumination Voltage (Nominal) :
125 VAC
Operating Temperature :
0°C ~ 85°C
Illumination Type, Color :
Neon, Green/Red
Circuit :
SPST
Voltage Rating - AC :
125 V
Current Rating (Amps) :
15A (AC/DC)
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 12.70mm Dia
Termination Style :
Wire Leads
Actuator Length :
18.16mm