LT-1514-640-012
Mfr.Part #
LT-1514-640-012
Product Category :
Mounting Type :
Snap-In
Actuator Style :
Bat
Voltage Rating - DC :
28 V
Actuator Length :
18.16mm
Termination Style :
Screw
Mounting Style :
Panel Mount
Bushing Thread :
Illumination Voltage (Nominal) :
12 VAC/DC
Switch Function :
ON - NONE - OFF
ECCN Code :
EAR99
Actuator Material :
Brand :
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 12.70mm Dia
Lamp Type :
Incandescent
Product Type :
Toggle Switches
Max Operating Temperature :
85 °C
Packaging :
Bulk
Max Voltage Rating (DC) :
28 V
Termination :
Quick Connect
Subcategory :
Switches
Product Category :
Toggle Switches
Contact Plating :
Actuator :
Bat
Mechanical Life :
100 kcycles
Factory Lead Time :
4 Weeks
Min Operating Temperature :
0 °C
Operating Temperature :
0°C ~ 85°C
Contact Form :
SPDT
Mount :
Panel
Radiation Hardening :
No
Illumination Type, Color :
Incandescent, Blue
Max Voltage Rating (AC) :
250 V
Circuit :
SPST
Current Rating (Amps) :
15A (AC/DC)
Actuator Type :
Standard Round
Illumination Color :
Blue
Throw Configuration :
SPST
Bulk
RoHS :
Details
Current Rating :
15 A
Electrical Life :
50,000 Cycles
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Reach Compliance Code :
Compliant
Voltage Rating - AC :
125 V