LT-1514-632-012
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LT-1514-632-012
Manufacturer
Carling Technologies
Description
SWITCH TOGGLE
Manufacturer :
Carling Technologies
Product Category :
Voltage Rating - DC :
28 V
Package :
Bulk
Bushing Thread :
Features :
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 12.70mm Dia
Switch Function :
On-Off
Actuator Length :
18.16mm
Termination Style :
Screw Terminal
Series :
LT
Mounting Type :
Panel Mount
Electrical Life :
50,000 Cycles
Current Rating (Amps) :
15A (AC/DC)
Ingress Protection :
Actuator Type :
Standard Round
Product Status :
Active
Illumination :
Illuminated
Voltage Rating - AC :
125 V
Operating Temperature :
0°C ~ 85°C
Illumination Type, Color :
Incandescent, Amber/Green
Illumination Voltage (Nominal) :
12 VAC/DC