LT-1514-610-125
Mfr.Part #
LT-1514-610-125
Manufacturer
Carling Technologies
Description
SWITCH TOGGLE
Manufacturer :
Carling Technologies
Product Category :
Ingress Protection :
Current Rating (Amps) :
15A (AC/DC)
Voltage Rating - DC :
28 V
Package :
Bulk
Series :
LT
Voltage Rating - AC :
125 V
Product Status :
Active
Circuit :
SPST
Factory Lead Time :
4 Weeks
Reach Compliance Code :
Compliant
Features :
Illumination Voltage (Nominal) :
125 VAC
ECCN Code :
EAR99
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 12.70mm Dia
Termination Style :
Screw Terminal
Mounting Type :
Panel Mount
Actuator Material :
Electrical Life :
50,000 Cycles
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Bushing Thread :
Illumination :
Illuminated
Switch Function :
On-Off
Illumination Type, Color :
Neon, Red
Operating Temperature :
0°C ~ 85°C
Actuator Length :
18.16mm