LT-1514-540-012
Mfr.Part #
LT-1514-540-012
Product Category :
Toggle Switches
Actuator Type :
Standard Round
Pole Throw Configuration :
SPST
Product Length (mm) :
34.92(mm)
Ingress Protection :
Seal Description :
Neoprene
Operating Temperature :
0°C ~ 85°C
Operating Temp Range :
0C to 85C
Subcategory :
Switches
Housing Material :
Phenolic/N/A
Mount :
Panel
Illumination :
Illuminated
Mechanical Life :
Switch Configuration :
ON None OFF
Product Height (mm) :
60.4(mm)
Termination :
Quick Connect
Actuator Length :
18.16mm
Radiation Hardening :
No
Series :
LT
DC Voltage Rating (Max) :
28
Body Orientation :
Straight
Current Rating (Max) :
15(A)
Illumination Type, Color :
Incandescent, Blue
Actuator Material :
Polycarbonate
Product Type :
Toggle Switches
Voltage Rating - AC :
125 V
Reach Compliance Code :
Compliant
Factory Lead Time :
4 Weeks
Circuit :
SPST
Switch Function :
On-Off
Base/Housing Material :
Phenolic
Actuator Style :
Lighted Lever
Product Status :
Active
Insulation Resistance :
100(Mohm)
Illumination Voltage (Nominal) :
12 VAC/DC
RoHS :
Details
Operating Temperature Max Deg. C :
85C
Brand :
Termination Style :
Quick Connect
Actuator Color :
BRIGHT CHROME
Packaging :
Bulk
Current Rating (Amps) :
15A (AC/DC)
AC Voltage Rating (Max) :
250
ECCN Code :
EAR99
Voltage Rating - DC :
28 V
Number of Terminals :
2
Electrical Life :
Min Operating Temperature :
0 °C
Operating Temperature Min Deg. C :
0C
Bushing Type :
Threaded
Product Depth (mm) :
Features :
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 12.70mm Dia
Actuator Length (mm) :
Bushing Thread :
Thread Size :
Lamp Type :
Incandescent
Dielectric Strength :
1000VAC/1000VDC
Seal Location :
Panel
Max Voltage Rating (DC) :
28 V
Max Voltage Rating (AC) :
250 V
Throw Configuration :
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Max Operating Temperature :
85 °C