LT-1514-530-024
Mfr.Part #
LT-1514-530-024
Manufacturer
Carling Technologies
Description
SWITCH TOGGLE
Manufacturer :
Carling Technologies
Product Category :
Bushing Thread :
Operating Temperature :
0°C ~ 85°C
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 12.70mm Dia
Reach Compliance Code :
Compliant
Voltage Rating - DC :
28 V
Series :
LT
Termination Style :
Screw Terminal
ECCN Code :
EAR99
Actuator Type :
Standard Round
Factory Lead Time :
4 Weeks
Actuator Material :
Switch Function :
On-Off
Illumination :
Illuminated
Electrical Life :
50,000 Cycles
Illumination Type, Color :
Incandescent, Green
Voltage Rating - AC :
125 V
Circuit :
SPST
Product Status :
Active
Features :
Illumination Voltage (Nominal) :
24 VAC/DC
Actuator Length :
18.16mm
Mounting Type :
Panel Mount
Ingress Protection :
Package :
Bulk
Current Rating (Amps) :
15A (AC/DC)