LT-1514-401-012
Mfr.Part #
LT-1514-401-012
Voltage Rating - DC :
28 V
LT
Reach Compliance Code :
Unknown
Electrical Life :
50,000 Cycles
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 12.70mm Dia
Illumination Voltage (Nominal) :
12 VAC/DC
Operating Temperature :
0°C ~ 85°C
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Voltage Rating - AC :
125 V
Termination Style :
Screw Terminal
Current Rating (Amps) :
15A (AC/DC)
Switch Function :
On-Off
Factory Lead Time :
4 Weeks
Actuator Length :
15.88mm