LT-1514-135-024
Mfr.Part #
LT-1514-135-024
Manufacturer
Carling Technologies
Description
SWITCH TOGGLE
Manufacturer :
Carling Technologies
Product Category :
Min Operating Temperature :
0 °C
Switch Function :
On-Off
Radiation Hardening :
No
Ingress Protection :
Product Status :
Active
Current Rating (Amps) :
15A (AC/DC)
Packaging :
Bulk
Max Voltage Rating (DC) :
28 V
Actuator Length :
15.88mm
Voltage Rating - AC :
125 V
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 12.70mm Dia
Mounting Type :
Panel Mount
ECCN Code :
EAR99
Illumination :
Illuminated
Termination Style :
Screw Terminal
RoHS :
Compliant
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Series :
LT
Mount :
Panel
Max Operating Temperature :
85 °C
Voltage Rating - DC :
28 V
Max Voltage Rating (AC) :
250 V
Package :
Bulk
Reach Compliance Code :
Compliant
Operating Temperature :
0°C ~ 85°C
Illumination Voltage (Nominal) :
24 VAC/DC