LT-1511-750-012
Mfr.Part #
LT-1511-750-012
Product Category :
Mounting Style :
Panel Mount
Current Rating (Max) :
15(A)
Features :
Operating Temperature Max Deg. C :
85C
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 12.70mm Dia
Product Type :
Toggle Switches
RoHS :
Details
Actuator Length :
18.16mm
Termination Style :
Quick Connect
Actuator Style :
Lighted Lever
Product Depth (mm) :
19.05(mm)
Series :
LT
Housing Material :
Phenolic/N/A
Actuator Type :
Standard Round
Mechanical Life :
Actuator Color :
Black
Base/Housing Material :
Phenolic
Voltage Rating - AC :
125 V
Body Orientation :
Straight
Ingress Protection :
AC Voltage Rating (Max) :
250
Product Category :
Toggle Switches
Reach Compliance Code :
Compliant
Package :
Bulk
Insulation Resistance :
100(Mohm)
Switch Function :
ON - NONE - OFF
Thread Size :
Contact Form :
SPDT
Subcategory :
Switches
Operating Temperature Min Deg. C :
0C
Actuator Length (mm) :
Operating Temp Range :
0C to 85C
Seal Description :
Neoprene
Current Rating :
10 A
Lamp Type :
Incandescent
Product Height (mm) :
DC Voltage Rating (Max) :
28
Illumination Color :
Clear
Switch Configuration :
ON None OFF
Dielectric Strength :
1000VAC/1000VDC
Brand :
Illumination Type, Color :
Incandescent, Clear
Actuator :
Bat
Circuit :
SPST
Pole Throw Configuration :
SPST
Electrical Life :
Number of Terminals :
2
Operating Temperature :
0°C ~ 85°C
Illumination Voltage (Nominal) :
12 VAC/DC
Seal Location :
Panel
Product Length (mm) :
Actuator Material :
Polycarbonate
Mounting Type :
Bushing
Current Rating (Amps) :
15A (AC/DC)
Bushing Thread :
Voltage Rating - DC :
28 V