LT-1511-730-120
Mfr.Part #
LT-1511-730-120
Actuator Length :
18.16mm
Termination Style :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Electrical Life :
50,000 Cycles
Voltage Rating - DC :
28 V
Illumination Voltage (Nominal) :
120 VAC
Circuit :
SPST
Operating Temperature :
0°C ~ 85°C
Actuator Type :
Standard Round
Switch Function :
On-Off
Current Rating (Amps) :
15A (AC/DC)
Illumination Type, Color :
Neon, Green
Product Status :
Active
RoHS :
Compliant
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 12.70mm Dia
Voltage Rating - AC :
125 V