LT-1511-634-012
Mfr.Part #
LT-1511-634-012
Actuator Type :
Standard Round
Voltage Rating - AC :
125 V
Electrical Life :
50,000 Cycles
Voltage Rating - DC :
28 V
Ingress Protection :
Switch Function :
On-Off
Actuator Length :
18.16mm
Termination Style :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Current Rating (Amps) :
15A (AC/DC)
Circuit :
SPST
Illumination Type, Color :
Incandescent, Blue/Green
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 12.70mm Dia
Illumination Voltage (Nominal) :
12 VAC/DC
Operating Temperature :
0°C ~ 85°C