LT-1511-510-250
Mfr.Part #
LT-1511-510-250
Operating Temperature :
0°C ~ 85°C
Voltage Rating - AC :
125 V
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 12.70mm Dia
Actuator Material :
Actuator Type :
Standard Round
Circuit :
Actuator Length :
18.16mm
Switch Function :
On-Off
Current Rating (Amps) :
15A (AC/DC)
Illumination Type, Color :
Neon, Red
Termination Style :
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Illumination Voltage (Nominal) :
250 VAC
Ingress Protection :
Voltage Rating - DC :
28 V