LT-1511-120-012
Mfr.Part #
LT-1511-120-012
Illumination Type, Color :
Incandescent, Amber
Actuator Material :
Circuit :
SPST
Reach Compliance Code :
Unknown
Operating Temperature :
0°C ~ 85°C
Contact Form :
Illumination Voltage (Nominal) :
12 VAC/DC
Lamp Type :
Incandescent
Actuator Style :
Paddle
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 12.70mm Dia
Electrical Life :
50,000 Cycles
Actuator Type :
Paddle
Voltage Rating - AC :
125 V
Ingress Protection :
Subcategory :
Switches
Switch Function :
ON - NONE - OFF
Termination Style :
Quick Connect
Mounting Style :
Panel Mount
Actuator Length :
18.16 mm
Current Rating :
10 A, 15 A
Product Category :
Toggle Switches
Current Rating (Amps) :
15A (AC/DC)
Minimum Operating Temperature :
0 C
Actuator :
TOGGLE
Features :
Illumination Color :
Amber
Mounting Type :
Bushing
Factory Lead Time :
4 Weeks
Brand :
Voltage Rating - DC :
28 V