LT-1511-113-012
Mfr.Part #
LT-1511-113-012
Termination Style :
Quick Connect
Actuator Material :
Electrical Life :
50,000 Cycles
Actuator Type :
Paddle
RoHS :
Details
Illumination Type, Color :
Incandescent, Green/Red
Bushing Thread :
Ingress Protection :
Lamp Type :
Incandescent
Brand :
Current Rating (Amps) :
15A (AC/DC)
Mounting Style :
Actuator Length :
18.16 mm
Current Rating :
10 A, 15 A
Illumination Voltage (Nominal) :
12 VAC/DC
Voltage Rating - DC :
28 V
Voltage Rating - AC :
125 V
Illumination Color :
Multiple
Switch Function :
ON - NONE - OFF
Operating Temperature :
0°C ~ 85°C
Illumination :
Illuminated
Contact Form :
Bulk
Minimum Operating Temperature :
0 C
Actuator :
TOGGLE
Subcategory :
Switches
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 12.70mm Dia