LT-1511-110-024
Mfr.Part #
LT-1511-110-024
Manufacturer
Carling Technologies
Description
SWITCH TOGGLE
Manufacturer :
Carling Technologies
Product Category :
Bushing Thread :
Ingress Protection :
Illumination Type, Color :
Incandescent, Red
Termination Style :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Voltage Rating - DC :
28 V
Electrical Life :
50,000 Cycles
Illumination Voltage (Nominal) :
24 VAC/DC
Actuator Length :
15.88mm
Voltage Rating - AC :
125 V
Mounting Type :
Panel Mount
Current Rating (Amps) :
15A (AC/DC)
Series :
LT
Switch Function :
On-Off
Actuator Type :
Paddle
Features :
Package :
Bulk
Operating Temperature :
0°C ~ 85°C
Illumination :
Illuminated
Product Status :
Active
Circuit :
SPST
Actuator Material :
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 12.70mm Dia