LT-1510-612-250
Mfr.Part #
LT-1510-612-250
Actuator Type :
Standard Round
Series :
LT
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
4 Weeks
Termination Style :
Solder Lug
Actuator Length :
18.16mm
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Current Rating (Amps) :
15A (AC/DC)
Circuit :
SPST
Operating Temperature :
0°C ~ 85°C
Electrical Life :
50,000 Cycles
Reach Compliance Code :
Compliant
Ingress Protection :
Switch Function :
On-Off
Illumination Voltage (Nominal) :
250 VAC
Actuator Material :
Illumination Type, Color :
Neon, Amber/Red
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 12.70mm Dia
Voltage Rating - DC :
28 V
Voltage Rating - AC :
125 V