LT-1510-610-125
Mfr.Part #
LT-1510-610-125
Current Rating (Amps) :
15A (AC/DC)
Illumination Type, Color :
Neon, Red
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 12.70mm Dia
Bushing Thread :
Reach Compliance Code :
Compliant
Switch Function :
On-Off
Features :
Voltage Rating - DC :
28 V
Factory Lead Time :
4 Weeks
Actuator Material :
Actuator Length :
18.16mm
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Actuator Type :
Standard Round
Illumination Voltage (Nominal) :
125 VAC
Circuit :
SPST
Ingress Protection :
Operating Temperature :
0°C ~ 85°C
Termination Style :
Solder Lug
Electrical Life :
50,000 Cycles
Voltage Rating - AC :
125 V